آیکن

زیبایی دندان

زیبایی دندان

سلامت و زیبایی دندان یکی از مهم ترین و موثرترین نیازهای داشتن چهره ای جذاب و دلنشین است. از طرفی افرادی که دارای دندان هایی سالم و زیبا هستند، ناخودآگاه انسان های تاثیرگذارتر و معقول تری شناخته می شوند. به همین دلیل است که امروزه زیبایی دندان ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و سالانه افراد بسیار زیادی برای زیباسازی دندان های خود به دندانپزشکی مراجعه می نمایند. قطعا رسیدگی به دندان ها و استفاده از مسواک و نخ دندان از ابتدایی ترین مواردی است که برای داشتن دندان هایی زیبا باید به آن توجه نمود. اما در بسیاری از مواقع استعمال دخانیات، تغذیه و … ممکن است موجب از بین رفتن زیبایی دندان ها شوند. در این صورت روش های مختلفی برای زیبا نمودن دندان ها وجود دارند، که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

بهترین روش های زیبایی دندان

دندان ها ممکن است به دلایل مختلفی مانند حادثه، ضربه خوردن، پوسیدگی و … دچار آسیب هایی شوند که زیبایی آن ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. اما خوشبختانه امروزه روش های بسیار متنوعی وجود دارند که به منظور زیبایی بیشتر دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. از رایج ترین روش های دندانپزشکی برای زیبا نمودن دندان ها، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • لمینت: یکی از رایج ترین روش های زیبایی دندان لمینت است که سطح رویی دندان را تحت پوشش خود قرار می دهند. این روکش ها از استحکام بالایی برخوردار می باشند و می توانند فاصله و یا ترک خوردگی دندان ها را نیز پوشش دهند. البته لمینت ها دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی دارند، که می توان پس از مدتی آن ها را جرم گیری نمود.
 • بلیچینگ: بلیچینگ نیز روش دیگری برای زیبا نمودن دندان ها می باشد، که با استفاده از مواد شیمیایی به سفید کردن دندان ها می پردازد. مواد مورد استفاده روی دندان ها قرار داده می شوند و سپس به وسیله لیزر لکه های زرد و کدر را از روی سطح دندان ها محو می نمایند.
 • کامپوزیت: از این روش می توان برای زیبای بیشتر دندان ها و همچنین پر کردن دندان های ترمیم شده استفاده نمود. البته برای پوسیدگی های وسیع و عمیق بهتر است از آمالگام استفاده شود، زیرا کامپوزیت ها زودتر از بین می روند.
 • ارتودنسی: قطعا زیبایی دندان های صاف و یکدست بیشتر از دندان هایی است که کج و نامرتب کنار یکدیگر قرار گرفته اند. بنابراین ارتودنسی نیز می تواند یکی از بهترین و محبوب ترین روش های مورد استفاده برای زیبایی بیشتر دندان ها شناخته شود.
 • ایمپلنت: زمانی که دندان به طور کامل از دست رفته و پزشک مجبور به کشیدن آن می شود، جای خالی دندان از دست رفته می تواند زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار دهد. در این صورت بهترین روش برای افزایش زیبایی دندانها، ایمپلنت نمودن آن ها است، که برای استفاده از آن به هزینه نسبتا بالایی نیاز می باشد.
 • از دیگر روش های زیبا نمودن دندان ها نیز می توان به استفاده از لاک سفید کننده، جرم گیری، روکش دندان، ماسک دندان، مینا کاری، پل دندان و … اشاره نمود.

لبخند هالیوودی برای زیبایی دندان

اگر در رابطه با زیبایی دندان ها کمی مطالعه و یا پرس و جو کرده باشید، قطعا با واژه ای تحت عنوان لبخند هالیوودی مواجه شده اید. شاید در ابتدا فکر کنید که این واژه به چه معناست و چگونه می توان لبخند هالیوودی داشت؟ این اصطلاح برای همرنگ نمودن دندان ها با یکدیگر و سفید نمودن آن ها است. از بهترین و محبوب ترین روش های ایجاد لبخند هالیوودی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • لمینت سرامیکی: لایه ای نازک روی سطح دندان قرار می گیرد و ایرادات دندان را می پوشاند. در این روش نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد.
  • روکش دندان: این روکش ها می توانند عیوب بیشتری را پوشش دهند و نسبت به ونیزها سطح بیشتری از دندان را می پوشانند.  
  • پل دندانی: زمانی که بین دو دندان، یک دندان پوسیده و از دست رفته باشد، از دو دندان سالم به عنوان پل استفاده می شود و روکشی روی دندان پوسیده قرار می گیرد و نقص آن را به طور کامل پوشش می دهد.
  • جرم گیری: جرم گیری نیز از دیگر روش های زیباسازی دندان ها است. که زردی و جرم های ایجاد شده روی دندان ها را به طور کامل از بین می برد و دندان ها مجدد به رنگ اصلی خودشان باز می گردند. البته این روش هیچ گونه آسیب دندانی را پوشش نمی دهد و تنها جرم روی دندان ها را برطرف می نماید.