آیکن

دندان اطفال

دندان اطفال

در زمان های گذشته هنگامی که دندان کودکان درد می گرفت، دندان دردناک کودک را می کشیدند. اما امروزه اکثر دندانپزشکان متخصص، کشیدن اطفال را توصیه نمی کنند. زیرا با توجه به بررسی های انجام شده روی ساختار دندان های کودکان، متوجه شده اند که کشیدن دندان می تواند موجب رویش کج دندان های اصلی شود. از طرفی این کار می تواند جویدن کودک را با مشکل روبرو کند. بنابراین بهتر است دندان آسیب دیده ترمیم شود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با اصلی ترین دلایل دندان درد کودکان، به طور کامل آشنا کنیم.

شایع ترین دلایل دندان درد اطفال

دندان درد در اطفال می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که با توجه به این دلایل می توانید بهترین روش را برای برطرف نمودن دندان درد مورد استفاده قرار دهید. از مهم ترین دلایل دندان درد کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • دندان درآوردن: یکی از ابتدایی ترین دلایل دندان درد کودکان، رویش دندان جدید است. که نیازی نیست برای درمان آن اقدام جدی انجام شود. زیرا بلافاصله پس از رشد دندان، درد آن متوقف می شود. البته در صورتی که کودک احساس درد شدیدی داشت، می توانید از روش های خانگی برای بهبود آن استفاده نمایید.
 • پوسیدگی دندان: یکی از شایع ترین دلایل درد دندان در اطفال پوسیدگی دندان است. که در صورت عدم درمان به موقع ممکن است منجر به پوسیدگی ریشه و آبسه دندانی شود. اما با توجه به روش های درمانی پزشکی جای نگرانی نیست و به راحتی می توانید با کمک دندانپزشک کودکان این پوسیدگی ها را ترمیم نمایید. معمولا پوسیدگی دندان منجر به بروز حفره روی تاج دندان شده و منجر به زرد یا قهوه ای شدن دندان می شود.
 • شکستگی دندان: لق شدن و شکستگی دندان ها از دیگر دلایل دندان درد است. معمولا این مشکل موجب دردهای شدید دندانی می شود، به همین دلیل در سریع ترین زمان ممکن باید برای درمان آن اقدام نمود.
 • لب پریدگی دندان: ترک خوردگی دندان از دیگر دلایل بروز دندان درد است. در صورتی که مینای دندان دچار لب پریدگی شده باشد، کودک با جویدن خوراکی های سخت مانند سیب، نان و … دچار دندان درد شدید می شود. این ترک ها ممکن است به وضوح قابل مشاهده نباشند. به همین دلیل بهتر است برای تشخیص دقیق تر به دندانپزشک مراجعه نمایید.
 • گیر کردن غذا بین دندان: گیر کردن خوراکی در میان دندان ها نیز از شایع ترین دلایل دندان درد اطفال است. این تکه های خوراکی می توانند منجر به فشار روی دندان ها شده و در نهایت درد دندان و لثه را به همراه داشته باشند. با کمک مسواک و نخ دندان می توانید به سرعت این درد را متوقف نمایید.
 • بیماری لثه: بیماری های لثه ای نیز می تواند منجر به دندان درد در اطفال شود. معمولا التهابات و بیماری های لثه به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در کودکان بروز پیدا می کنند. از مهم ترین علائم التهابات لثه می توان به قرمزی، تورم و خونریزی لثه ها اشاره نمود. معمولا این مشکل در کودکان با استفاده منظم از نخ دندان و مسواک به تدریج برطرف خواهد شد.
 • آبسه دندان: آبسه دندان نیز می تواند دردهای شدید دندانی را به همراه داشته باشد. در این صورت معمولا با کوچک ترین ضربه به دندان، کودک درد شدیدی را متوجه می شود. اگر این مشکل به موقع درمان نشود، ممکن است استخوان فک نیز دچار تحلیل رفتگی شود. بنابراین پس از بروز این مشکل باید به سرعت برای درمان ریشه اقدام شود.

بهترین روش های درمان دندان درد در کودکان

معمولا دندان درد اطفال دلایل موقتی مانند رویش دندان و گیر کردن تکه های خوراکی بین دندان ها دارد. به همین دلیل والدین به راحتی می توانند در خانه به درمان آن بپردازند. اما در صورتی که دلیل دندان درد اطفال التهاب لثه، بیماری های جدی لثه و پوسیدگی دندان باشد، بهتر است از دندانپزشک برای درمان آن کمک گرفت. به طور کلی از مهم ترین راه های درمان دندان درد کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • استفاده از مسواک و نخ دندان به صورت صحیح و مداوم
 • کاهش مصرف شیرینی و شکلات در کودکان
 • استفاده نمودن از دهانشویه فلوراید برای یک دوره مشخص
 • ترمیم پوسیدگی و یا عصب کشی دندان توسط دندانپزشک
 • افزایش مصرف لبنیات در اطفال
 • مصرف استامینوفن به صورت موضعی روی دندان دردناک